Vi löser det åt dig.

Upplands fastighetsservice i Uppsala AB är ett lokalt företag som bildades under 90-talet. Vi har sedan starten jobbat med att utvecklas tillsammans med våra kunder. Vi tror att kvalitet och öppen kommunikation är en viktig del i relationen mellan förening och skötsel. Vår idé är enkel, vi satsar på vår personal. Vi vill inte hyra in maskiner, personal eller verktyg som en mellanhand utan väljer istället att utbilda, köpa in och förbereda oss på alla olika delar av fastighetsskötsel. Vi tänker långsiktigt och är inte så krångliga.

Vi utför idag uppdrag åt ca 60 bostadsrättsföreningar, Akademiska hus, Studentstaden, Vasakronan, Rikshem och Uppsala Kommuns Fastighets AB. I företaget arbetar idag ca 30 personer och attityden vi utgår ifrån oavsett uppdrag är: ”Vi löser det!”.

Hur vi arbetar

Vi vill vara det bästa och mest effektiva fastighetsservicebolaget i uppland.
Vår mission är att tillsammans med våra kunder arbeta fram en långsiktig och fungerande relation där lyhördhet, flexibilitet och öppen dialog är nyckelord.
Vår målsättning är att på ett naturligt sätt smälta in i er förening. Vår styrka är att vi kan erbjuda en komplett helhetslösning med både fastighetsförvaltning, teknisk förvaltning och ekonomisk förvaltning – men även skräddarsy en eller två av våra tjänster separat. Vi har den erfarenhet som krävs och är väl förberedda för alla åtaganden, både i utbildning och utrustning, som en fastighet kräver. Vi har otroligt kompetent personal och behöver därför inte hyra in varken maskiner eller experter. Vi löser det åt dig!

Några från vårt team

Marcus Karlsson
Marcus KarlssonVD
018-4440902
marcus@upplandsfastighetsservice.se
Tobias Friberg
Tobias FribergVVD / Driftchef
018-4440925
tobias.f@upplandsfastighetsservice.se
Emelie Arnbom
Emelie ArnbomVVD (mammaledig)
018-4440906
emelie@upplandsfastighetsservice.se
Sofia Karlsson
Sofia KarlssonAdministratör
018-4440903
sofia@upplandsfastighetsservice.se
Tommy LaneskärKalkylator
018-4440904
tommy@upplandsfastighetsservice.se
Ove LarssonArbetsledare
018-4440937
Ove@upplandsfastighetsservice.se
Jenny EngströmArbetsledare Lokalvård
018-4440933
jenny.e@upplandsfastighetsservice.se
Kalle KarlssonFörvaltare / Drifttekniker
018-4440940
kalle.k@upplandsfastighetsservice.se
Thomas ErikssonFastighetsskötare
018-4440931
Thomas.e@upplandsfastighetsservice.se
Jonas LyhnéFastighetsskötare
018-4440922
Jonas.a@upplandsfastighetsservice.se
Herman AltebyFastighetsskötare
018-4440907
Herman.a@upplandsfastighetsservice.se
Mikael AltebyFastighetsskötare
Micke.a@upplandsfastighetsservice.se
Sebastian AltebyFastighetsskötare
018-4440932
Sebastian.a@upplandsfastighetsservice.se
Viktor BlidmoFastighetsskötare
018-4440908
viktor.b@upplandsfastighetsservice.se
Johnny BlomFastighetsskötare
018-4440924
johnny.b@upplandsfastighetsservice.se
Linus GötbergFastighetsskötare
018-4440928
linus.g@upplandsfastighetsservice.se
Lennart JanssonFastighetsskötare
018-4440934
lennart.j@upplandsfastighetsservice.se
Janne LindgrenFastighetsskötare
018-4440943
janne.l@upplandsfastighetsservice.se
Peter NordlundFastighetsskötare
018-4440927
peter.n@upplandsfastighetsservice.se
Patrik St:CyrFastighetsskötare
patrik.s@upplandsfastighetsservice.se
Lasse SvenssonFastighetsskötare
018-4440926
lasse.s@upplandsfastighetsservice.se
Pelle SvenssonFastighetsskötare
018-4440921
pelle.s@upplandsfastighetsservice.se
Andreas LarssonLokalvårdare
018-4440901
andreas.l@upplandsfastighetsservice.se
Marie BergqvistLokalvårdare
marie.b@upplandsfastighetsservice.se